Калоян Паргов: Нестабилността в българо-китайските отношения идва от сляпото следване на чужди интереси

Калоян Паргов: Нестабилността в българо-китайските отношения идва от сляпото следване на чужди интереси

България отчаяно се нуждае от реиндустриализация, а автомобилостроенето е нещо, което може да изиграе ролята на своеобразен икономически стимул. А защо не заедно с Китай, счита председателят на СИНПИ

Политическата нестабилност в българо-китайските отношения се изразява в сляпото следване на чужди икономически и политически интереси, често оправдавайки се общите позиции на ЕС, формирани под влиянието на същите тези интереси. Най-пресен пример за това са увеличените мита върху вноса на електромобили произведени в Китай. Това каза председателят на СИНПИ д-р Калоян Паргов във въвеждащото си изказване в началото на Международната конференция „История и перспективи на българо-китайските отношения – политика и икономика: двустранни и регионални аспекти“, посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Китайската народна република.

Приветствия към форума изпратиха президентът на България Румен Радев, под чийто патронаж се провежда конференцията, министърът на външните работи на България Иван Кондов и зам.-министърът на външните работи на Китай Дън Ли.

На място приветствия отправиха зам.-председателят на Народното събрание проф. д-р Андрей Чорбанов, Михаил Миков – председател на НС (2013 – 2014) и Стефан Янев – служебен министър-председател (2021).

Въвеждащо изказване направи и посланикът на Китайската народна република в България Н. Пр. Дай Цинли.

„На фона на ескалиращите търговски отношения между САЩ и Китай, едва ли Европа има полза да следва задокеанския пример, който едва ли ще я направи по-силна. А България, като последна по всичко положително в ЕС, най-малкото има нужда от още отрицателни влияния върху собствената си икономика“, отбеляза Паргов и допълни, че всяка криза създава възможности, които си струва да потърсим съвместно, особено на фона на 75 годишните отношения между двете държави.

По думите му България отчаяно се нуждае от реиндустриализация, а автомобилостроенето е нещо, което може да изиграе ролята на своеобразен икономически стимул. „А защо не заедно с Китай?“, попита той.

Калоян Паргов счита, че гражданският, неправителственият сектор в България и Китай може да изиграе ключова роля в генерирането на инициативи, които да стимулират двустранните икономически и културни отношения и да поставят на ново, много по-интензивно ниво материалния и нематериалния обмен между двете държави.

Членът на УС на СИНПИ Чавдар Минчев изрази удовлетворение от интереса към конференцията и посочи, че това е още едно доказателство за споделения стремеж към задълбочаване на партньорството между двете страни и двата народа.

„Ние има какво да научим от изграждането на китайския дух, посредством въздигане на националния дух, в основата на който е патриотизмът и консолидацията на националните сили“, заяви посланик Минчев.

Спонсор на събитието бе Huawei България, а медиен партньор списание „Международни отношения“.

Затвори менюто